Bjeloglavi sup jedan je od prepoznatljivih simbola litica kvarnerskih otoka što se strmo nadvijaju nad morem. Te dugovječne ptice, koje mogu poživjeti do 40 godina, svoje obiteljsko gnijezdo svijaju na obalnim liticama, ali ponegdje, nažalost, njihov mir remeti buka s brodica i turističke aktivnosti, i to upravo u ljetnim mjesecima kada supovi podižu svoje mlade.
Naime, određen broj ptića koji u lipnju i srpnju započinju svoj prvi let, zbog neiskustva ili uznemiravanja, umjesto u nebeskim visinama, nažalost, završi u moru. U takvim situacijama supovi često stradaju od utapanja pokušavajući se ponovo domoći obale, a tada je svaka minuta važna da bismo ih spasili od uginuća.
Dojave o supovima u nevolji zaprima Javna ustanova "Priroda" koja vodi Oporavilište za supove u mjestu Beli, na otoku Cresu, te koordinira i sudjeluje u akcijama spašavanja ove strogo zaštićene vrste, vrlo često u suradnji s lokalnim stanovništvom.
Spasilački tim u akciji!
Da bi rezultati spašavanja bili još i bolji, Udruga BIOM započela je provedbu europskog projekta "LIFE SUPport", a sve s ciljem očuvanja bjeloglavih supova u Hrvatskoj. Jedna od važnih aktivnosti u projektu bit će intenziviranje prisutnosti "spasilačkog tima" na cijelom području Kvarnera koji će tragati za unesrećenim supovima. "Udruga BIOM upravo je zato pokrenula fundraising kampanju 'Neka moj prvi let ne bude posljednji' da bismo stali u zaštitu malenih poletaraca. Sada imamo priliku oformiti volonterski tim koji će tijekom kritičnog perioda, u lipnju i srpnju, iduće tri godine, u suradnji s Javnom ustanovom 'Priroda', upozoravati i informirati ljude o pravilima ponašanja u blizini gnijezda supova, ali i aktivno pretraživati more u potrazi za palim supićima. Očekujemo da će naš volonterski tim svojim aktivnostima uspjeti godišnje spasiti i do 12 ptića ugroženih bjeloglavih supova. U svemu ovome zasigurno neće izostati ni potpora lokalnog stanovništva koje već desetljećima dojavama, spašavanjem i sličnim aktivnostima pomaže očuvanju bjeloglavih supova.
Važna uloga bjeloglavih supova
Bjeloglavi sup je posljednji preživjeli hrvatski strvinar. Njegova uloga u okolišu izrazito je važna, a sigurno mjesto za gniježđenje, visoko na liticama iznad mora, postalo je ugroženo djelomično i zbog neodgovornog ponašanja nas ljudi. Naime, uznemireni ptići zbog buke i uznemiravanja nespremni kreću na svoj prvi let koji često završava u moru. Nakon što ptić padne u more, imamo 45 minuta da ga spasimo od utapanja, nakon čega ga dovozimo u Oporavilište u Belom dajući mu šansu za ponovni povratak u prirodu nakon oporavka", objasnila nam je Paula Počanić Vovk iz BIOM-a. Do kraja trogodišnje kampanje cilj im je prikupiti iznos od 40.000 eura kojim će se osigurati upozoravanje i informiranje vlasnika brodica i ljudi o ponašanju u blizini litica na kojima se gnijezde supovi te pretraživanje morske površine i akcije spašavanja ptića koji zbog uznemiravanja padnu u more. "Kada upadnu u more, educirani volonteri će ih izvaditi, prevesti u Oporavilište, gdje će ostati na skrbi onoliko koliko bude potrebno te će nakon oporavka biti vraćeni u prirodu", rekla nam je Počanić Vovk. Ovogodišnja kampanja trajat će mjesec dana, do 22. 6. 2023., a donirati se može preko donacijske stranice www.biom.hr/doniraj/prvilet, KEKS Pay aplikacije ili uplatom na račun Udruge BIOM.
Ostavite dobar trag
Cijela kampanja dio je veće slagalice projekta "LIFE SUPport", u kojoj je smanjenje uznemiravanja ptića u gnijezdima samo jedna od mnogobrojnih aktivnosti. Projekt se provodi u suradnji s partnerima - Javna ustanova "Priroda", HEP ODS d.o.o., Vulture Conservation Foundation, PZ Otok Krk i Udruga BIOM - s ciljem očuvanja bjeloglavog supa u Hrvatskoj.
Inače, Udruga BIOM bila je jedan od sudionika projekta "Ostavi dobar trag", za koji kažu da im je itekako pomogao u pokretanju kampanje spašavanja bjeloglavih supića. "Sudjelovanje u radionicama sa stručnjacima popunilo mi je rupe u razumijevanju pojedinih koraka u pripremi i provedbi donacijske kampanje, dok su me ideje i pitchevi ostalih sudionika motivirali i inspirirali. Naravno, puno znači i podrška koja nam je bila dostupna i nakon završetka samog programa - od savjeta i preporuka do širenja vijesti o našoj kampanji izvan kruga naših podržavatelja i pratitelja", rekla nam je Paula Počanić Vovk iz BIOM-a.
"Nakon što ptić padne u more, imamo 45 minuta da ga spasimo od utapanja, nakon čega ga dovozimo u Oporavilište u Belom."
Paula Počanić Vovk