SEPA (Single Euro Payments Area)

Od 17. ožujka 2024. godine, radi prilagodbe na novu ISO 2022 verziju, u primjeni je nova dokumentacija za kreiranje datoteka:

 

Dostupan vam je i novi besplatni alat za konverziju SEPA (xml) datoteka:

  • Pain 001.001.03 > Pain 001.001.09
  • Pain 002.001.10 > Pain 002.001.03

koji možete pronaći ovdje

Što je SEPA?

SEPA (eng. Single Euro Payments Area) područjena kojem potrošači, poslovni subjekti i tijela javne vlasti mogu izvršavati i primati plaćanja u eurima pod jednakim osnovnim uvjetima, pravima i obvezama, neovisno o njihovoj lokaciji.

Cilj SEPA inicijative jest uspostava jedinstvenog sustava platnog prometa.

SEPA područje obuhvaća 36 države: sve članice EU te Island, Lihtenštajn, Norvešku, Švicarsku, Monako i San Marino.

 

SEPA u EU-u

SEPA je započela kao inicijativa europske bankarske industrije koja je 2002. godine osnovala Europsko platno vijeće (EPC) kao koordinacijsko tijelo nadležno za donošenje odluka o platnom prometu. Cilj EPC-a je potpora i promoviranje SEPA-e, a jedna od vodećih odgovornosti je razvoj i održavanje platnih shema i okvira za instrumente SEPA-e .

SEPA je prvobitno bila tržišna inicijativa, ali je zbog sporog procesa migracije zaključeno da je potrebna regulatorna intervencija na razini EU-a da bi se projekt uspješno završio u razumnomu vremenskom roku.

Na razini Europske unije najvažnija tijela za razvoj projekta SEPA-e  su Europska komisija (EK) i Europska središnja banka (ECB) koje su, da bi se u upravljanje projektom SEPA uključila, osim strane ponude (koja je jedina zastupljena u Europskomu platnom vijeću), i strana potražnje, osnovale Vijeće SEPA (engl. SEPA Council) u lipnju 2010. godine. Odlukom Upravnog odbora ECB-a 19. prosinca 2013. Vijeće SEPA je zamijenjeno Odborom za mala plaćanja u eurima (engl. Euro Retail Payments Board – ERPB). U radu ERPB-a sudjeluje 7 predstavnika ponude, 7 predstavnika potražnje,5 predstavnika središnjih banaka iz država članica u kojima je službena valuta euro i 1 predstavnik središnje banke iz države članice koja nema euro kao službenu valutu.

Prednosti SEPA-e

Jedinstveno područje plaćanja u eurima

Uklanjanje tehničkih, pravih i tržišnih barijera između zemalja koje podržavaju plaćanje u eurima.

Sigurniji inozemni platni promet

Jedinstven, sigurniji i brži način plaćanja u eurima unutar zemalja članica EU/EEA.

Brzina u izvršenju plaćanja

Provedbu transakcija možete pronaći u Terminskom planu.

SEPA platni instrumenti

Kreditni transfer je nacionalna ili prekogranična platna usluga kojom se račun za plaćanje primatelja plaćanja odobrava za platnu transakciju ili niz platnih transakcija na teret platiteljeva računa za plaćanje od strane pružatelja platnih usluga kod kojeg se vodi platiteljev račun za plaćanje, na osnovi instrukcije koju daje platitelj.


SEPA-ina shema kreditnog transfera Europskoga platnog vijeća dostupna je od 28. siječnja 2008. I predstavlja skup međubankovnih pravila, postupaka i standarda za obavljanje kreditnih transfera u eurima na području SEPA-e od strane banaka sudionica u shemi.

Osnovni standardi SEPA-inog kreditnog transfera su sljedeći:

  • račun platitelja i primatelja plaćanja definirani su IBAN-om
  • pružatelji platnih usluga (banke) platitelja i primatelja plaćanja definirani su BIC-om
  • platne transakcije se obavljaju u skladu sa ISO 20022 XML formatom platnih poruka.
     

Izravno terećenje je nacionalna ili prekogranična platna usluga za terećenje platiteljeva računa za plaćanje, kada platnu transakciju inicira primatelj plaćanja na osnovi suglasnosti platitelja.

SEPA-ina shema izravnog terećenja Europskog platnog vijeća dostupna je od 2. studenoga 2009.  i predstavlja skup međubankovnih pravila, postupaka i standarda za provedbu izravnih terećenja u eurima na području SEPA-e od strane banaka sudionica u shemi. SEPA-ina shema izravnog terećenja obuhvaća dvije sheme: Osnovnu shemu (engl. Core SEPA Direct Debit) i Poslovnu shemu, tzv. B2B (engl. Business to Business SEPA Direct Debit).

Osnovni standardi SEPA izravnog terećenja su sljedeći:

  • račun platitelja i primatelja plaćanja definirani su IBAN-om
  • pružatelji platnih usluga (banke) platitelja i primatelja plaćanja definirani su BIC-om
  • platne se transakcije obavljaju u skladu sa ISO 20022 XML formatom platnih poruka.

Korisne informacije

Instant plaćanja

Transferi u samo nekoliko sekundi

Zatražite transakcijski račun online

 

Odaberite transakcijski račun koji odgovara potrebama vašeg poslovanja.

 

Trebate više informacija?

 

Postavite nam pitanje ili dogovorite sastanak. 

 

 

Možda vas zanima i: